Kašeľ, vyrážky, teplota a veľká únava – aj to sú príznaky alergie na peľ

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Peľovú alergiu má väčšina z nás spojenú so sennou nádchou. Tento najčastejší prejav však nie je zďaleka jediný. Tie ostatné sú menej časté, ale možno o to zákernejšie. Pretože nás nenapadne ťažkosti prisudzovať alergii, nemôžeme ich ani správne liečiť.

Ako sa môže peľová alergia prejavovať?
Alergická nádcha

 • Cítime neústupné svrbenie až pálenie hlboko v nose. Núti nás k opakovanému kýchaniu.
  Zhoršuje sa priechodnosť nosa.
  V nose sa nám vytvára nadmerné množstvo riedkeho hlienu.
  Svrbenie môže z nosa zasahovať až do uší alebo do krku.
  Dlhšie upchatie nosa môže viesť k bolestiam hlavy a únave.

Kašeľ, dýchavičnosť, astma

Alergény môžu dráždiť aj dolné dýchacie cesty a nútiť nás ku kašľu.
Ak alergický zápal zasiahne priedušky, prichádzajú príznaky, ktorým sa súhrnne hovorí dýchavičnosť. Pod tento pojem môžeme zahrnúť tieto pocity:

 • Nemôžeme sa tzv. nadýchnuť, zdá sa nám, že máme nedostatok vzduchu.
  Môžeme mať pocit cudzieho telesa v pľúcach.
  Cítime bolesť na hrudi.
  Často zívame.

Dýchavičnosť môže byť signálom začínajúcej astmy a v tomto prípade vám rozhodne odporúčame návštevu alergológa.

Oči

Peľ je schopný sa dostať na očnú sliznicu a vyvolať zápal spojiviek. Cítime svrbenie až rezanie. Oči tak ešte viac slzia. Keď si oči mneme, situácia sa ešte zhoršuje. Sliznica oka je viditeľne červenšia.
Pomôcť nám môžu voľne predajné kvapky do očí. V prípade, že nezaberú, navštívte očného lekára či alergológa.

Vyrážky, ekzémy a ďalšie problémy s pokožkou

Citlivejší jedinci môžu mať v peľovej sezóne problémy s pokožkou. Alergická reakcia na peľ môže vyvolať rôzne druhy svrbivých vyrážok. Tieto problémy sa často objavujú u osôb, ktoré trpia alebo v detskom veku trpeli atopickým ekzémom.

Skrížená alergia peľ a potraviny

Počas peľovej sezóny sa často zhoršujú príznaky potravinovej alergie, presnejšie povedané skríženej alergie peľ-potravina.
Pri konzumácii potravín obsahujúcich podobné bielkoviny, aké sa vyskytujú v peľoch, na ktoré sme alergickí, sa môžu objaviť svrbivé opuchy v ústach a hrdle. Spravidla prekážajú surové plody ako ovocie, zelenina a orechy.

Teplota, únava, bolesti kĺbov

Alergia sa vo výnimočných prípadoch môže prejavovať aj celkovou únavou, zvýšenou teplotou alebo bolesťami kĺbov. V tomto prípade príznaky často pripisujeme chrípke či tzv. jarnej únave.

Alergia, alebo viróza?

Príznaky alergickej nádchy sú veľmi podobné príznakom nádchy infekčnej. Nádcha spôsobená prechladnutím, presnejšie vírusovou infekciou, je často sprevádzaná bolesťami v krku a dráždivým kašľom. Problémy trvajú kratšiu dobu, zhruba týždeň.

Na rozdiel od peľovej alergickej nádchy býva dlhodobejšia, niekedy aj niekoľkomesačná záležitosť. Celkom často sa pridávajú príznaky na iných častiach tela, o ktorých je reč vyššie. Alergické príznaky sa zhoršujú pri pobyte v prírode, pri jazde hromadnou dopravou (vyslovená chuťovka pre alergikov sú vlaky alebo autobusy s otvorenými oknami), ale aj doma po vyvetraní.

Ak vás dlhšiu dobu trápi nádcha či kašeľ, ktorých sa nemôžete zbaviť, môžete skúsiť týždennú liečbu voľnopredajnými antihistaminikami. Ak sa ťažkosti zlepšia, jedná sa takmer určite o alergiu.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *