Bolesť brucha? Poznáme 5 možných príčin!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

*Žalúdočná neuróza: môže za ňu stres

– Prejavuje sa bolestivým tupým tlakom v oblasti žalúdka, pocitom plnosti, grganím, návaly na zvracanie a pálením záhy. Objavuje sa väčšinou v súvislosti s rozčúlenia, strachom, problémy v rodinách alebo v práci.

Čo vám pomôže: Lieky znižujúce kyslosť žalúdka, napríklad sóda bicarbona; nič nepokazíte ani harmančekovým čajom. Kým ale neodstránite príčiny stresu, budú sa problém naďalej opakovať.
 
*Zarazené vetry dokážu vydesiť!
– Cítite nepríjemný tlak v nadbrušku, ktorý smeruje nahor, s občasným bodnutím. Brucho je tvrdé a nafúknuté. V tejto fáze (ešte než začnú plyny prirodzene odchádzať) sa skutočne môžete vyľakať: pre infarkt zadnej steny srdca je podobná bolesť (v kombinácii s nevoľnosťou) typická. Ako to rozoznať? „Ak pacient nemá dychové ťažkosti ani tendencie k omdlievaniu (teda nízky krvný tlak), má normálny pulz (asi 60-80 za minútu) a ide o mladšiu, inak zdravú osobu, s veľkou pravdepodobnosťou sa o infarkt nejedná.“
 
Čo vám pomôže: Fenyklový alebo mätový čaj. Dobre vám urobí aj ostrá prechádzka alebo iná mierna pohybová aktivita, napríklad drepy alebo tanec.
 
*Žalúdočný vred: trest za zlú životosprávu
– Hlási sa pálivou bolesťou, ktorá z nadbrušku vystreľuje až do chrbta, hlavne po jedle. Niekedy ho sprevádza čierna stolica (s natrávenou krvou). Vred vzniká dráždením žalúdočnej sliznice vlastnou tráviacou kyselinou, podporuje ho korenená strava, fajčenie, alkohol a nepravidelný životný štýl.
 
Čo vám pomôže: Liečenie patrí do rúk odborníka. Všeobecne platí: kľud a diéta. Jedzte často a po malých dávkach, dôkladne hryzte. Vyhýbajte sa potravinám, ktoré podporujú tvorbu žalúdočných štiav, ako je káva, mäsové a zeleninové vývary, údeniny a polievkové korenie. Upokojenie prinášajú mliečne výrobky (jogurt).
 
*Žlčníková kolika: kamene sa valia
– Ostrá bolesť na pravej strane, ktorá sa šíri do chrbta až pod lopatku, je spôsobená zaseknutím žlčového kamienka vo žlčovodu. Môže sa objaviť aj zvracanie, ktoré ale neprináša úľavu. Záchvat väčšinou vyvolá tučné, korenené alebo jedlo, ktoré nadúva a môže trvať pár minút, ale aj niekoľko hodín.
 
Čo vám pomôže: Ako prvá pomoc pomáha pokoj a teplé obklady na okolie žlčníka. Lieky proti bolesti si vezmite až po konzultácii s lekárom (aspoň telefonickej). Ak trvá bolesť dlhšie ako dve hodiny a pridala sa k nej zvýšená teplota, triaška a žlté sfarbenie očí, choďte na pohotovosť – môže ísť o akútny zápal močových ciest.
 
*Zápal pankreasu: konajte rýchlo!
– Prejavuje sa prudkou až šokujúce bolesťou v bruchu, vystreľujúce doprostred chrbta (máte pocit, ako by vás bodali nožom). Nemôžete chodiť ani ležať na chrbte, chce sa vám zvracať, potíte sa, máte zrýchlený dych a tep.
 
Čo vám pomôže: Okamžite volajte záchranku. Akútny zápal pankreasu (pankreatitída) je vážne, život ohrozujúce ochorenie. Nejedzte, nepite a neberte žiadne lieky. A počítajte s tým, že si vás v nemocnici nechajú.
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *