Dve alternatívne náhrady cukru | Brezový cukor a Stévia

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

V poslednom období často počuť o nových generáciách sladidiel:

Čím ďalej tým väčší priestor si vyžadujú pre seba stévia a brezový cukor, snažia sa vytlačiť na vedľajšiu koľaj rafinovaný cukor. Isté je, že tieto sladidlá majú omnoho viac pozitívnych účinkov ako bežný cukor. Je tu čas pod lupou strhnúť závoj z týchto dvoch prírodných sladidiel.

Vzhľadovo sa iba brezový cukor podobá bežnému cukru: čiže je biely a kryštalický. Stévia cukrová je dostupná vo viacerých podobách: na trhu sú dostupné listy rastliny Stevia rebaudiana- Stévia cukrová, ale populárne sú aj výrobky z nej ako prášok, tabletky a sirup. Obe rastliny ignorujú škodlivé účinky rafinovaného cukru, ich priaznivé účinky na priebeh liečenia rôznych ochorení sú potvrdené výskumom.

 Pri liečbe akých ochorení sú užitočné?

Obidve sladidlá sú ideálne pre diabetikov. Glykemický index brezového cukru je 7, čo znamená, že sa veľmi pomaly vstrebáva v organizme. Vďaka pomalému vstrebávaniu nezvyšuje náhle hladinu cukru v krvi, ale udržuje ju na bežnej hladine. Stévia má glykemický index ešte nižší a približuje sa k nule, čo znamená, že sa vôbec nepodieľa na glykemických reakciách.

Okrem toho sa podieľa na regulácii funkcie pankreasu.

Brezový cukor vs. stévia: 0.5:1

Brezový cukor vs. stévia

Brezový cukor vs. stévia

Brezový cukor ako aj stévia znižujú chuť do jedla, preto sú obe vhodným riešením pri redukčnej diéte: pomaly sa vstrebávajú a tým spôsobujú dlhšiu dobu pocit plnosti. Brezový cukor obsahuje o 40% menej kalórií ako bežný cukor, a stévia je bezkalorická. Ďalšou prednosťou brezového cukru je, že sa vstrebáva cez črevnú stenu a organizmus je schopný ho využiť ako prameň energie. Nezískame z neho tukové vankúšiky ale energiu.

Brezový cukor vs. stévia 1:0.5

Štruktúra oboch látok je veľmi stabilná, preto ich nedokážu odbúrať rôzne baktérie. Dôsledkom tohto obe látky pôsobia proti zubnému kazu, pretože baktérie nachádzajúce sa v ústnej dutine nie sú schopné vyprodukovať kyseliny za ich pomoci. Ich stabilnosť prispieva aj k liečbe ochorení zapríčinených kvasinkami Candida.

Brezový cukor vs. stévia: 1:1

Stévia zohráva dôležitú úlohu aj v starostlivosti o pleť: urýchluje hojenie škrabancov a rán, odstraňuje vyrážky, úhory, účinne lieči dermatitídu, seboroickú dermatitídu a akné. Brezový cukor zvyšuje tvorbu kolagénu a podporuje aj vstrebávanie vitamínu B, vďaka čomu bude naša pleť mladistvejšia a hebkejšia.

Brezový cukor vs. stévia:1:1

Samozrejme oba produkty majú aj svoje nevýhody: nadmerné užívanie brezového cukru môže spôsobiť hnačku a aj jeho cena je dosť vysoká, stévia má zasa zaujímavú príchuť, čo je príčinou toho, že ju mnohí nemajú radi. Okrem toho ju považovali za rakovinotvornú a viedli o nej veľa diskusií. Môžeme ju v podstate považovať za novotu, pretože jej distribúciu schválili len pár rokmi, v kontraste s brezovým cukrom, ktorý sa využíva už dlhšiu dobu. Oplatí sa vyskúšať obe sladidlá, ich spotreba je podstatne  nižšia, pretože ich sladkosť je intenzívnejšia ako u bežného rafinovaného  cukru (môžu byť hoci aj 300-krát sladšie), a tak aj ich vysoká cena sa vyplatí. Na druhej strane aj príchuť stévie v malom množstve je zanedbateľná. (O stévii sa už dnes dokázalo, že nie je rakovinotvorná.)

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

1 Response

  1. Agus píše:

    Je1 zne1m cike1nske9 řezy takto: 210 g hl. mouky, 140 g me1sla, 70 g cukru, 2 žloutky = těsto. Ne1plň je ze 2 bedlků, 100 g mletfdch ořechů, 150 g cukru, 1 lžedce kakaa a jako ořech me1sla. Odpočinute9 těsto se rozděled na 5 dedlků, každfd z nich se vyve1led na ve1leček de9lky velke9ho plechu. Obre1cenou vařečkou v každe9m ve1lečku uděle1me po cele9 de9lce žle1bek, do něhož de1me připravenou ne1plň. Pečeme v medrně teple9 troubě a ještě teple9 kre1jedme na šikme9 řezy. Už nrjekeucume. Cukroved vypade1 daleko le9pe než recepty s těstem na celfd plech. Přeji dobrou chuť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *