Esenciálny olej geránium

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Ak nazveme geránium jeho latinským menom Pelargonium graveolens, začne asi väčšina ľudí skôr tušiť, o akú rastlinku sa jedná. Avšak máloktorá pelargónie, ktorú dnes nájdeme na oknách domov by bola darkyňou tohto príjemného vonného oleja. Väčšina dnes pestovaných pelargónií je kultivovaná kvôli kráse kvetu, ale občas ešte medzi izbovými kvetinami nájdeme tú pôvodnú variantu, ktorá sa vyznačuje práve pomerne špecifickou vôňou predovšetkým listov.

Vôňa gerániového oleja je svieža, kvetinová a sladkastá a neskúsený nos ju občas môže zameniť s ružovým olejom. Keďže jeho chemické zloženie je veľmi podobné, zneužíva sa často gerániový olej na riedenie ďaleko drahšieho ružového oleja, preto si v prípade podozrivo lacného ružového oleja vyberte radšej geránium, nech presne viete, čo používate. Čo je zásada, ktorú je potrebné u esenciálnych olejov dodržiavať snáď ešte viac než u čohokoľvek iného. Esenciálne oleje sú veľmi silné účinné látky a ak majú fungovať tak, ako chceme, musíme si dávať pozor na dobrú kvalitu.

5 NAJLEPŠÍCH ÚČINKOV GERÁNIOVÉHO OLEJA

1. Predmenštruačný syndróm a hormonálne výkyvy: Geranium harmonizuje hormonálnu hladinu, čím napomáha zlepšeniu všetkých nepríjemných symptómov spojených s menštruáciou – dlhé a bolestivé krvácanie, kŕče, bolesti hlavy, výkyvy nálad… Môže byť použité vnútorne alebo zvonka v aromalampe alebo priamo na pulzné body.

2. Nervozita, stres: Esenciálny olej z geránia je jeden z najlepších olejov na uvoľnenie nervového napätia. Či už sa jedná o strach, stres, úzkosť alebo depresiu, pár kvapiek geránia dokáže zároveň uvoľniť aj povzbudiť, čo z neho robí vynikajúcu pomoc napríklad pred dôležitým rokovaním či skúškou.

3. Infekcie močových ciest: Pre svoje diuretické a antiseptické vlastnosti je skvelým prostriedkom na potlačenie zápalov močového ústrojenstva, najmä tých opakovaných. Baktérie si dokážu vytvoriť rezistenciu na antibiotiká, však nedokážu to isté v prípade esenciálnych olejov.

4. Starostlivosť o pleť: Najčastejšie sa geránium používa v starostlivosti o mastnú alebo mdlú pleť, pretože dokáže podporiť obehový aj lymfatický systém a tým zaistí pleti jednak lepšiu výživu, jednak rýchlejší odvod odpadových látok.

5. Repelent: Jedným z dôvodov, prečo je geránium tak obľúbenou balkónovú kvetinou je možno aj jeho skvelá schopnosť odpudzovať hmyz.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *