Granátové jablko – mnohojadrový strážca zdravia

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Pred niekoľkými rokmi  dovážali  ako zázračný  prostriedok  z Ukrajiny 100% šťavu z granátového jablka v litrových fľašiach  a my sme ju kupovali ako cukor.  Niekto ju pil  lebo chcel schudnúť, iní zasa preto, lebo chceli posilniť svoj organizmus po vážnom chirurgickom zákroku.

Granátové jablko, ktoré nazývajú aj plodom života, vďaka svojmu obsahu B- a C- vitamínu a obsahu minerálnych látok má dlhú a pestrú históriu. Čo samozrejme nie je prekvapením, pretože je jedným z najstarších ovocí.

Vzhľadom k svojej červenej farby a ohromnému množstvu semiačok sa stalo starovekým symbolom  plodnosti, lásky,  života a hojnosti, Afroditiným  “svätým “ ovocím. Nakoľko ho nenapádajú škodcovia, symbolizuje aj čistotu. Keďže aj samo “bolo schopné krvácať” ho  spájali v staroveku a  stredoveku  z narodením a  so smrťou. Koľko častí zemegule, koľko rôznych kultúr, toľko zaujímavých príbehov, vzrušujúcich mýtov sa spája s jeho názvom, čo sa oplatí prečítať!

Granátové jablko – skvelý antioxidant

Iba pred pár rokmi, v roku 2000 začalo svojimi antioxidačnými účinkami vzbudzovať  granátové jablko veľký záujem. Výskum pod vedením  profesora Avirama jednoznačne preukázal pomocou testu Trolox, že šťava z granátového jablka má trikrát také silné antioxidačné účinky ako napr. červené víno alebo zelený čaj. Týmto výsledkom granátové jablko stojí na 5. miesto v rebríčku potravín obsahujúcich antidoxidačné látky.

Liečivé účinky granátového jablka

1. Znižuje nepríjemné príznaky klimaktéria

Konzumácia granátového jablka sa výslovne odporúča ženám v období klimaktéria, pretože  obsahuje taký estrón alebo tzv. fitoestrogény, látky podobné hormónu estrogénu.

Vďaka  tomu je schopné zmierniť nepríjemné príznaky spojené s klimaktériom ako sú depresia, osteoporóza, ba môže “vykúpiť” hoci aj hormonálnu liečbu. Klimaktérium bez nepríjemností! Toto zaručuje granátové jablko pre tých, ktorí ho konzumujú pravidelne.

2.Vďaka svojim fungicidným účinkom je vynikajúce proti kvasinkám Candida.

Svojimi účinnými látkami pomáha granátové jablko zmierňovať príznaky ochorení zapríčinených plesňou Candida alebo iným ochorením plesňového pôvodu a zabraňuje rozširovaniu plesňových infekcií.

Svojim antibakteriálnym a antiparazitickým účinkom zastavuje rozmnožovanie sa premnožených škodlivých baktérií v organizme. V prípade ak na sebe spozorujete náznaky alebo príznaky infekcie kvasinky candida, začnite čo najskôr s konzumáciou granátového jablka! – odporúčajú prírodný liečitelia.

3. Prevencia nádorových ochorení, účinná protilátka na ich liečenie

Podľa najnovších výskumov môže granátové jabĺčko pomôcť predchádzať rôznym nádorovým chorobám ako aj  pri ich liečbe. Vedci z univerzity vo Wisconsine preukázali na pokusoch robených  na myšiach, že šťava z granátového jablka je schopná zabrániť vzniku nádorového ochorenia kože. Podľa iného výskumu výťažok z granátového jablka vyvíja značný ochranný účinok voči nádorovým chorobám  prostaty a humánnym rakovinovým bunkám v prsníkoch. Dokázalo sa, že výťažok z granátového jablka môže podporovať diferenciáciu ( rozlišovanie, odlišovanie ) nádorových buniek, čiže schopnosť návratu do zdravej formy. Podľa vedcov môžeme očakávať, že účinné látky tohto ovocia čoskoro môžu byť prítomné medzi účinnými látkami viacerých liekov ako preventívna ale aj ako liečivá účinná látka.

4. Lieči  hemoroidy – zlatú žilu

Zlatá žila a s ňou spojený nepríjemný až bolestivý pocit sa týka mnohých ľudí. Veľa ich radšej nenavštívi odbornú pomoc len preto, že sa hanbia. S granátovým jablkom sa s týmto problémom dá aj doma, podomácky upokojujúco vyrovnať.

Granátové jablko je vynikajúci zdroj vláknin, ktoré stimuluje funkciu čriev a pomáha predchádzať vzniku zlatej žily a v období tehotenstva zabraňuje tvorbe zápchy. Málo z nás však vie, že granátové jablko sa môže využívať aj na lokálnu liečbu! Šťava z granátového jablka blahodarne pôsobí na bolestivé a krvácajúce miesta.

5. Ďalšie priaznivé účinky:

 

  • Udržiavanie cievneho systému
  • Znižuje hladinu cholesterolu
  • Posilňuje imunitný systém
  • V zimnom období je najúčinnejšou podporou imunitného systému v prípade liečby ochorení dýchacích ciest a chrípky.
  • V prípade chronickej únavy, nízkeho krvného tlaku a pri anémii sa odporúča denne konzumovať 1,5dcl čerstvo lisovanú šťavu s granátového jablka po dobu šiestich týždňov.
  • Granátové jablko znižuje hustotu krvi a náchylnosť tvorbe krvných zrazením, čím sa znižuje aj riziko výskytu embólie a srdcového infarktu.

Má omladzujúce, spevňujúce účinky proti vráskam

Každé z ovocí  v prvom rade vyživuje organizmus zvnútra, ale granátové jablko sa môže využívať aj na vonkajšie účely, ako základná zložka kozmetických prípravkov, rôznych masiek. Je najúčinnejším ovocím proti starnutiu pokožky, pretože obsahuje veľké množstvo kyseliny ellagovej, ktorá omladzuje pokožku. Jej zmyselná, svieža vôňa dokáže zmiasť každého muža.

Jeho účinky proti vráskam sú dokázané a preto sa odporúča na vonkajšie použitie ženám nad 35 rokov! Ako ho môžete používať? Pomiešajte zrniečka z granátového jabĺčka s jogurtom alebo so smotanou na šľahanie, s medom, poprípade s troškou ovsených vločiek, natrite na dokonale vyčistenú pokožku tváre a nechajte pôsobiť 20 minút! Keďže má  vynikajúce hydratačné a regeneračné účinky okamžite obnoví vašu pokožku.

Nielen samotné ovocie, ale aj olej lisovaný zo semienok má fantastické účinky. Vzhľadom na silné účinné látka sa nesmie nanášať na pokožku koncentrovaný, musí sa miešať v pomere 10:1 s iným olejom, napr. arganovým olejom dostanete veľmi účinné sérum proti vráskam, ktorého účinok budete cítiť už po niekoľkých dňoch. Vzrastá pružnosť pokožky a badateľne miznú vrásky. Je neuveriteľné, aké zázraky dokáže s pokožkou  pleťová maska zhotovená doma z čerstvých surovín a granátového jablka.

Účinky granátového jablka na zníženie pocitu hladu.

Granátové jablko je nielen zdravé, ale pomáha nám zbaviť sa aj nadbytočných kilogramov. Výskumníci z Univerzity Kráľovnej Margity v Edinburgu so zapojením 29 dobrovoľníkov vykonali prieskum, počas ktorého jednej polovici dobrovoľníkov dávali extrakt granátového jablka a druhej polovici dávali placebo. Počas troch týždňov trvania výskumu zúčastnení formou dotazníka mali referovať o cítení hladu, o spokojnosti so stravovaním a skúmali aj množstvo skonzumovaných potravín. Skupina, ktorá dostávala výťažok z granátového jablka počas trvania výskumu jedla o 22% menej ako skupina dostávajúca placebo. Navyše členovia skupiny konzumujúce granátové jablko boli menej hladní ako ostatní členovia skupiny. Vďaka tomuto účinku môže byť granátové jabĺčko veľkou pomocou pri redukčných diétach.

Ako sa môže konzumovať granátové jablko?

Konzumovať sa dá v mnohých formách. Zaujímavosťou je, že sa používa hlavne k mäsitým a k iným slaným jedlám. Hustý sirup získaný z granátového jablka je zasa dôležitou súčasťou mnohých orientálnych jedál. Granátové jablko môžeme konzumovať vo forme čaju, sirupu, ako ovocnú šťavu, môžeme ho primiešať do jogurtu a müsli. Ale môžeme ho podávať  ku zmrzline alebo ako polevu k zákuskom. Avšak musíme vedieť, že počas tepelnej úpravy sa z neho vytráca jedná časť užitočných látok.

Keď sme chorí, tak  väčšinou siahneme po liekoch namiesto toho, žeby sme sa porozhliadli v prírode hľadajúc iný alternatívny spôsob  liečby.

Avšak plody “božej” lekárne často ďaleko presahujú cez účinky tých lekárenských výrobkov, ktorým vďaka silnej sociálnej manipulácii tak veľmi dôverujeme. Aj granátové jablko je jedným z mnohých strážcov zdravia. Spolu so všetkými svojimi 613-imi zrniečkami slúži našej pohode a zdraviu.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *