Jarná únava: Nadýchnite sa zvnútra!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Milujete jar? Mnohí ju považujú za najkrajšie obdobie celého roka. Iní však s príchodom prvých slnečných dní zažívajú obrovské vyčerpanie a najradšej by sa vrátili späť na zimný spánok. Ak sa radíte skôr do druhej skupiny, možno vás bude zaujímať, čo je jarná únava a ako sa s ňou – takisto vďaka zeleným potravinám – vysporiadať.

ČO JE JARNÁ ÚNAVA?

Možno tušíte, že jarná únava oveľa viac súvisí s uplynulou zimou než s nastupujúcimi teplými mesiacmi. Práve v zime naše telo pociťuje nielen kritický nedostatok slnečného svitu (a tým pádom vitamínu D), ale aj celkové oslabenie organizmu spôsobené chorobami, nedostatkom pohybu na čerstvom vzduchu i nadmierou stresu (ach, tie Vianoce!).

Môžeme sa tak cítiť vyčerpaní, smutní, zmätení, podráždení či precitlivení. Navyše nás môže pobolievať hlava, svaly i kĺby. Cítite sa takto? Tým pádom je čas sa s jarnou únavou pobiť!

Ako sa vysporiadať s jarnou únavou?

Ak chcete svoje telo po zime znovu naštartovať, máme pre vás niekoľko tipov, ako sa vrátiť do formy:

VYSVITLO SLNKO? VYRAZTE VON!

Ako sme už písali, telu po zime schádza vitamín D. Ten sa nachádza vo všetkých ľudských tkanivách a ovplyvňuje vyše 200 chemických reakcií v tele. Jedná sa preto o látku skutočne nenahraditeľnú pre správny chod organizmu.

Zvyčajne vitamín D vzniká pôsobením slnečného svitu priamo v koži. Ak však pokožka slnku vystavená nie je, a zároveň ho do tela nedostávame inak, začína nám schádzať.

Rada je jednoduchá. Až zima ustúpi, vypnite počítač a vyrazte von. Prejdite sa niekam do prírody alebo napríklad po zime skontrolujte stav vašej záhrady. Okrem opätovného načerpanie vitamínu D sa môžete tešiť na príjemnú dávku dobrej nálady. Slnečné lúče totiž podporujú aj tvorbu takzvaného serotonínu, hormónu šťastia.

NADOPUJTE SE VITAMÍNY

Pre správne nakopnutie tela bude okrem „déčka“ potrebný aj vitamín B, E, B1 alebo B12. Začnite tým, že do jedálnička zaradíte viac ovocia, zeleniny alebo napríklad zemiakov, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínu C.

Vzhľadom k všeobecnej kvalite potravín však odporúčame pridať do jedálnička aj zelený jačmeň a chlorellu, ktoré všetky zmienené vitamíny obsahujú. Zelené potraviny sú navyše bohaté na bielkoviny, minerály či antioxidanty a telu tak poskytujú množstvo látok, vďaka ktorým je schopné fungovať tak, ako má.

ZAMERAJTE SA NA TO, ČO JETE

Jedálniček robí veľa, a to nielen na jar. Zrejme ste už skôr čítali, že by mal byť čo najviac vyvážený. Zároveň by nemal obsahovať príliš tučné či sladké jedlá. Skrátka všetko s mierou.

Akonáhle sa objavia prvé slnečné lúče, skúste si niekoľko dní zapisovať, čo jete. Vďaka najrôznejším šikovným nástrojom, ako sú napríklad kalorické tabuľky, hneď uvidíte, či vám nejaké látky v tele nechýbajú, alebo naopak či ich nemáte veľa. Podľa potreby tak môžete jedálniček upraviť.

Rada na záver – ak jete zelené potraviny (alebo s tým chcete na jar začať), môžete sem zapísať aj tie. Niektoré kalorické tabuľky to umožňujú.

VEĽA SPITE

Aj keď každému vyhovuje niečo iné, podľa lekárov a odborníkov by mal dospelý človek spať najmenej 7 hodín denne. Ak opakovane chodíte spať neskoro a vstávate skoro, po niekoľkých dňoch začnete byť nepozorní, malátni a budete sa horšie sústrediť. O nahromaďujúcich sa chybách z nepozornosti ani nehovoriac. Dnes (a vôbec v nasledujúcich dňoch) to preto zapichnite čoskoro. Uvidíte, že za pár dní začne únava ustupovať.

HÝBTE SA

Nemusíte práve začať trénovať na maratón. Stačí, keď vystúpite o jednu, dve zastávky skôr a do práce či pre dieťa do škôlky jednoducho dôjdete. Prípadne sa porozhliadnite, či sa vo vašom okolí konajú kurzy jogy, plávanie, piloxingu či iného cvičenia. Ponuka je dnes tak široká, že si vyberie každý.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *