• Nezaradené
  • 2

Kvasinková infekcia Candida od A-Z

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Vieme čo presne znamenajú často opakované výrazy ako sú kandidóza, protikvasinková diéta, probiotiká a prebiotiká? Od odborníkov na výživu sa teraz môžeme dozvedieť akú funkciu spĺňa pleseň Candida v našom tele, kedy zapríčiňuje ochorenie a akým jedálničkom predchádzať ich premnoženiu.

Čo znamená kandidóza?

Candida albicans patrí do skupiny kvasiniek. Tento typ kvasiniek sa bežne nachádza v každom zdravom ľudskom tele bez toho, aby spôsoboval akékoľvek ochorenia.

Candida albicans patrí do skupiny kvasiniek. Tento typ kvasiniek sa bežne nachádza v každom zdravom ľudskom tele bez toho, aby spôsoboval akékoľvek ochorenia.

Candida albicans patrí do skupiny kvasiniek. Tento typ kvasiniek sa bežne nachádza v každom zdravom ľudskom tele bez toho, aby spôsoboval akékoľvek ochorenia. Nájdeme ju vo flóre pokožky, ústnej dutiny a hrubého čreva. Je súčasťou bežnej flóry tráviaceho systému a v prípade žien aj vaginálnej flóry.

Candida albicans vo väčšine prípadov je  bez príznakov.

Baktérie, nachádzajúce sa v bežnej flóre ľudského organizmu, zabraňujú plesniam ich nadmernému premnoženiu. V dôsledku zoslabnutia imunitného systému sa môže dostať z čriev do krvného obehu a zapríčiniť ochorenia  pľúc, nervového systému, osteoartritídu, poškodenie zraku ale aj endokarditídu. Typickým ochorením u pacientov s AIDS je kandidóza hltana. Najzávažnejším ochorením zapríčineným touto plesňou je sepsa (otrava krvi), ktorá spôsobuje vážny, život ohrozujúci stav.

Zníženie imunitných funkcií môže mať na svedomí liečba imunosupresívnymi liečivami (napr. chemoterapia, po transplantačná terapia), a ochorenie imunitného systému zapríčinené jeho oslabením (leukémia, nádorové ochorenia).

Závažnosť infekcie zapríčiňuje aj liečba antibiotikami, hlavne ak sa dlhodobo užívajú širokospektrálne antibiotiká. Antibiotiká totiž  znižujú počet baktérií v bežnej črevnej flóre ale nemajú žiadny vplyv na plesne – a tak ani na Candidu albicanu. Úpadkom bakteriálnej črevnej flóry má za následok zvýšené premnoženie plesní.

Infekciám spôsobené plesňou Candida albicans sa v poslednom čase pripisuje aj patogénna rola vzniku mnohých iných ochorení: zápaly vajíčkovodov, vaječníka, močovodu a močového mechúra, zápchy, chronické hnačky, nadúvanie, svalové a kĺbové bolesti, migrény, poruchy videnia, zápaly hrdla a prínosných dutín, vyrážky, psychické poruchy (náladová depresia, pocity únavy) a zvýšenie alergických reakcií.

Premnožiť sa môže v ústnej dutine a na jazyku u dojčiat, starších ľudí, používateľoch zubných protéz a astmatikoch. U diabetikov sa objavuje v kútikoch úst,  pod prsiami, v záhyboch zadku ako aj medzi prstami. Často sa objavuje aj v stresových životných situáciách v dôsledku oslabenia imunitného systému. Príznaky sú menej typické, ťažko opísateľné a závisia od citlivosti osoby.

Základným problémom je vplyv určitých vonkajších podmienok, čím sa naruší mikrobiálna rovnováha organizmu.

Existuje stravovací spôsob, čo by pomohol v prípade kandidózy?

Veľa informácií nezískame ani pri hľadaní v známych vedeckých časopisoch, pretože bohužiaľ chýbajú vedecké výskumy. Nie je známa účinnosť diéty podložená potrebným počtom dokumentovaných výsledkov štúdií.

Potvrdenie spojitosti príznakov a plesne je veľmi problematické, pretože príznaky môžu byť zároveň aj príznakmi iného ochorenia. Mnoho príznakov môže nastať aj v prípade psychosomatickej poruchy. Candida je preukázateľná aj v prípade zdravého jedinca. Niektoré príznaky sú dokonca až extrémne napr. v prípade kandidiózy jeden človek chudne a iný zasa priberá, niektorí majú zápchy a druhí naopak hnačky. Teda nevieme ju tak presne diagnostikovať ako napr. žlčníkový záchvat alebo infarkt.

Dokážeme vedome zvýšiť počet užitočných mikroorganizmov pre náš organizmus?

Áno vieme ich zvýšiť konzumáciou tzv. probiotík či už dostupných v lekárni alebo ako súčasť určitých potravín. Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré sú schopné sa usadiť a rozmnožovať v zažívacom trakte a blahodárne ovplyvňovať celkový zdravotný stav hosťujúceho organizmu. Patria medzi baktérie kyseliny mliečnej a bifido baktérie (laktobacily a streptokoky), a však nie všetky majú probiotické účinky. Časť probiotických baktérií kyseliny mliečnej dokáže odolať kyselinám a tráviacim enzýmom nachádzajúcich sa v žalúdku, v tenkom čreve, potom sa v hrubom čreve usádzajú na jeho stenách a rozmnožia sa.

Z časti tieto vlastnosti ma aj klasické kmene jogurtov (Streptococcus thermophilus, Lactobacillus bulgaricus). Aby probiotiká vyvíjali blahodarné účinky, je potrebné ich neustále vyživovať inak odumierajú.

Príroda svojou genialitou našla riešenie ako udržať rovnováhu mikroorganizmov a plesní. Plesne sa vplyvom jednoduchých sacharidov veľmi rýchlo množia, probiotiká na svoju výživu potrebujú prebiotiká. Prebiotiká sú nestráviteľné zložky potravín, ktoré  výberom určitých baktérií zvyšujú rozmnožovanie a aktívnosť  probiotických baktérií v hrubom čreve, čiže sú pre ne potravou.

Takýmito sú vo vode rozpustné diétne vlákniny (oligosacharidy, rafinóza-trisacharid zložený z galaktózy, glukózy a fruktózy, frukto-oligosacharidy, oligofruktóza, laktofosfáty a inulíny),ktoré sa v organizme nerozkladajú a nestrávané sa dostanú do hrubého čreva, kde tvoria potravu pre probiotiká.

Už spomenuté zlúčeniny okrem iného obsahujú potraviny ako cesnak, pór, cibuľa, pšenica, raž, špargľa, zemiaky, ovsené vločky a sladký zemiak. V odlišnom množstve ich nájdeme aj vo všetkých druhoch zeleniny. Dôležité je aby dospelý človek denne skonzumoval 30-40 dkg zeleniny a celozrnné obilniny, ale aj 10-15 dkg ovocia.

Odporúčané zásady diéty popri farmakoterapii:

  • je odobrať živnú pôdu plesniam (pre plesne sú nevyhnutné jednoduché sacharidy)
  • správne vyživovať pre organizmus užitočné mikroorganizmy
  • vyvarovať sa potravinám, v ktorých sa vyskytujú kvasinky a plesne
  • odstrániť z jedálnička  potraviny vyvolávajúce alergické reakcie.

S prihliadaním sa posilní imunitný systém, vytvorí sa zdravá a odolná črevná flóra a usporiadajú sa zásoby vitamínov a minerálnych látok v tele.

Zdroj: Spravodajstvo asociácie dietetických odborníkov

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

2 komentáre

  1. Ahoj,tak jak se daří já na to najíždím od zítra napište jak jste na tom.

  2. Děkuji za rady jak zhubnout, už se snažím po několikáté a moc se nedaří.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *