• Nezaradené
  • 0

Letné horúčavy, dovolenka a cestovanie

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Letné horúčavy, dovolenka a cestovanie – čomu venovať pozornosť pri príjme tekutín v lete?

V letnom období stúpajúcou teplotou narastá aj nebezpečenstvo dehydratácie, a preto si toto obdobie vyžaduje zvýšenú pozornosť a dostatočný príjem tekutín, aby sme udržali rovnováhu tekutín v našom organizme.

Rozmanitosť nám uľahčí aj príjem potrebného množstva tekutín. Podľa odborníkov z Európskeho Hydratačného Inštitútu ku správnej hydratácii, okrem minerálnych vôd a rôznych nápojov, účinne prispieva aj letné stravovanie s vysokým obsahom tekutín.  Aj počas cestovania je dôležité, aby sme prijímali dostatočné množstvo tekutín, pretože aj mierne príznaky dehydratácie zvyšujú riziko nehôd. Nie je na škodu ak si vopred zistíme poveternostné podmienky cieľovej krajiny a,  keďže počas dovolenky je predpokladaný aj zvýšený pohyb ako cez bežný týždeň, by sme mali počítať aj so zvýšeným príjmom tekutín.

Rozmanitosť uľahčuje príjem tekutín

Okrem odporúčaných tekutín na pravidelnú konzumáciu, akými sú  voda a minerálky, majú dobré hydratačné vlastnosti  aj čaje, ovocné šťavy, nealkoholické nápoje a polievky. A však ich energetickú hodnotu by sme mali brať do úvahy pri zostavovaní príjmu tekutín. Vyvarujte sa konzumácii alkoholických nápojov.

Nielen vypime ale aj jedzme vodu!  Nielen tekuté potraviny, ale aj niektoré tuhé jedlá majú významný obsah tekutín! Vysoký obsah vody majú aj niektoré druhy ovocia a zeleniny. Medzi inými aj konzumácia melónu, uhorky, hrozna, broskýň, jabĺk, hrušiek a paradajok uľahčí dostatočný príjem tekutín do nášho organizmu. Obsah vody vo väčšine ovocia a zeleniny je 80 – 95 %, čiže sú práve tak účinné pri hydratácii organizmu ako polievky.

Zaujímavosťou je skutočnosť, že spomedzi zdrojov sacharidov majú najvyšší obsah vody vyvarené cestoviny (hoci aj 85%), ale aj varená ryža dosiahne pomer 65 – 70%. Popri jedlách bohatých na bielkoviny, akými sú pokrmy pripravované z vajec,  aj ryby a morské plody obsahujú 65 – 82% vody, zatiaľ čo zákusky a keksíky majú relatívne menší obsah vody. Vo veľkých horúčavách nám veľmi príjemne padnú také dezerty akými sú jogurty (s obsahom vody 75 -85%) alebo zmrzlina či nanuky, ktoré tiež obsahujú minimálne 60% vody. Pri konzumácii zmrzliny a nanuku však nezabúdajme, že aj ich energetická hodnota je významná.

Ten kto neprijíma dostatok tekutín je taký, ako keby šoféroval  pod vplyvom alkoholu!

V letných horúčavách treba obzvlášť dohliadať na to, aby sme pred cestovaním a aj počas neho prijímali  dostatočné množstvo tekutín. Ak organizmus nedostáva dostatočné množstvo tekutín, tak aj možnosť urobiť chybu sa zvyšuje na dvojnásobok. Výsledky najnovších výskumov Európskeho Hydratačného Inštitútu poukazujú na to, že už aj nepatrná dehydratácia zapríčiňuje také isté množstvo pochybení počas šoférovania ako keby ste boli pod vplyvom alkoholu či omamných látok.

Dehydratáciu zvyšuje aj cestovanie lietadlom.

Obsah vody vo vzduchu na palube letúnov je podstatne nižší (10-20%), ako v bežnom vnútornom prostredí, ktorého hodnoty sa pohybujú v rozpätí 30-60%. Preto sú po dlhšej ceste lietadlom častými príznakmi suchota v ústach, pocit pálenia očí, alebo zhustnutie krvi, čoho následkom je zvyšujúce sa riziko vzniku trombózy. Napriek tomu, že v lietadle  len sedíme a nie je nám teplo, by sme mali  počas letu vypiť o 2,5 decilitra tekutín viac na to, aby sme udržali potrebnú hladinu hydratácie.

Kiežby sme vedeli kam to ideme….

Nebolo by na škodu si vopred zistiť poveternostné podmienky a vlhkosť ovzdušia v nami vybranej destinácii. Mali by sme počítať s tým, že väčšinou počas dovolenky žijeme aktívnejším spôsobom života ako vo všedný deň, pretože sa prechádzame po meste, robíme túry, plávame, športujeme. Náš príjem tekutín by sa preto mal prispôsobiť týmto zmenám, čo znamená, že je potrebné zvýšiť príjem tekutín. Ak sa chcete dozvedieť viac o význame príjmu tekutín, alebo chcete získať informácie ohľadom najnovších vedeckých výskumoch v spojitosti s vodou, touto životne dôležitou živinou, tak navštívte webovú stránku Európskeho Hydratačného Inštitútu v anglickom jazyku: http://www.europeanhydrationinstitute.org.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *