• Nezaradené
  • 0

Liečivé účinky orecha

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Podľa  jedného Kalifornského výskumu olej z orecha obsahuje: 10% nasýtených mastných kyselín , 14% mononenasýtených mastných kyselín, 76% polynenasýtených mastných kyselín. V oleji z orecha nie je cholesterol, ale obsahuje 0,07% fytosterolénu.

100g oleja z orecha obsahuje 32mg vitamínu E ale významný je aj obsah vitamínov A, B. Vitamín E spôsobí nielen na človeka ale aj na samotný olej z orecha, pretože oneskorí tuchnutie. Spomedzi minerálnych látok obsiahnutých v oleji z orecha sa zvyčajne zdôrazňuje jeho obsah jódu.

Zvyčajne sa o kvalite tukov a olejov rozhoduje meraním ich účinkov na zdravotný stav človeka tak, že sa zisťuje v ich zložení pomer nenasýtených a polynenasýtených mastných kyselín . Čím je tento pomer vyšší, tým je skúmaný olej zdravší. Z tohto hľadiska je olej z orecha mimoriadne zdravý.

Polynenasýtené mastné kyseliny sa obvykle zvyknú deliť na skupiny Omega-6 a Omega-3 mastných kyselín. Olej z orecha patrí do skupiny Omega-3. Nutričný odborníci určili najvhodnejší pomer príjmu ploynenasýtených mastných kyselín do ľudského organizmu tak, že jeho podiel druhov Omega-6 a Omega-3 mastných kyselín by mal byť 4:1.

Polynenasýtené mastné kyseliny obsiahnuté vo väčšine rastlinných olejov patria do skupiny Omega-6 mastných kyselín. Na základe amerických výskumov (európske mi nie sú známe) je v rastlinných olejoch používaných v stravovaní Američanov pomer obsahu Omega-6 a Omega-3 mastných kyselín 14:1 – 20:1.

Olej z orecha je teda vynikajúci pre zmenu hore uvedených pomerov ak ho používame súčasne alebo ak ho obmieňame s iným rastlinným olejom. Je vynikajúcim prameňom zdravia, zlepšuje zdravotné účinky iných olejov! Toto je zo zdravotného hľadiska najväčšou prednosťou oleja z orecha.

Ak porovnáme ho s inými rastlinnými olejmi jednoznačným víťazom bude olej z orecha, či už z hľadiska chuti rastlinného oleja alebo účinku na zdravie človeka. Svojim obsahom nenasýtených a polynenasýtených mastných kyselín prekonáva ešte aj vzácny, výnimočne drahý a mimoriadne zdravý marocký arganový olej o približne 10%.

Charakteristika oleja z orecha:

Je to olej svetložltej, jemne žltozelenej  alebo žltej farby s príjemnou arómou orechov (vôňou aj chuťou). Podľa nášho vkusu ho môžeme chuťovo charakterizovať ako bohatý alebo jednoduchý. Má typickú, intenzívnu vôňou. Mal by sa skladovať v chladničke alebo ho čo najskôr spotrebovať, pretože ľahko stuchne! Nielen izbová teplota ale aj svetelné lúče zapríčiňujú tuchnutosť oleja. Treba ho skladovať v tme.

Olej z orecha a stravovacie návyky

Konzumácia orechového oleja je vyššia úroveň stravovania. Majstra v konzumácii tohto oleja sú Francúzi. Pre francúzsku kuchyňu sú typické šaláty a jedlá pripravované s orechovým olejom. Využívajú ho nielen na prípravu studených jedál a šalátov ale aj na pečenie, a aj namiesto živočíšneho tuku. Vo francúzskych pestovateľských regiónoch, kde sa pestujú orechovníky, používali vo svojej kuchyni podstatne viac orechového oleja ako iné rastlinné oleje. V kuchyni využívali rovnakou mierou bravčovú masť a orechový olej. Orechový olej má typickú chuť po orechoch. Preto sa môže považovať aj ako korenie, ktoré zlepšuje chuť mnohých jedál. Chuť orechového oleja sa veľmi dobre hodí ku syrom s modrou plesňou a ku hríbom.

Liečebné využitie orechového oleja

Väčšinou sa využíva v lekárenskom  priemysle ako základná zložka liečivých krémov. Svojim vysokým obsahom vitamínu E má výživné a ochranné účinky pre zdravú pokožku.

Podľa jednej francúzskej recenzie obsah ergosterínu (čo je jednou z predbežných tvarov tvorby vitamínu D v organizme), má dobrý vplyv na pokožku a spomaľuje starnutie pokožky. Ak máte popraskané ústa nehľadajte hojivé alebo kozmetické krémy, ale ak máte doma trošku orechového oleja natrite si pery s ním! Dopĺňa chýbajúci vitamín, mastnotu a je zdravý pre pokožku. Je dobre využiteľný aj v prípadoch rôznych podráždeniach pokožky, zmierňuje a zmierňuje nepríjemné príznaky podráždenia.

Orechový olej má výslovne antimykotické účinky. Hojivé krémy a kozmetické prípravky z orechového oleja majú priaznivé ochranné protiplesňové účinky, teda pôsobí dezinfekčne a preventívne proti plesňovým infekciám a zastavuje počiatočné plesňové infekcie. Preto je aj prísadou mydiel, šampónov a opaľovacích krémov. Využíva sa aj proti psoriáze.

Kedy sa smie na masáž použiť orechovým olejom?

Používať ho môžeme v prípade ak má náš klient poranenú, suchú, normálnu alebo mastnú pokožku, ale aj pri iných ťažkostiach s pokožkou. Pretože je vhodný na všetky problémy s pokožkou. Môžete ho vyskúšať aj na vyhladenie vrások okolo očí.

Kyseline linolovej obsiahnutej v oleji z orecha privlastňujú posilňujúce účinky imunitného systému a ako Nemci hovoria -dodáva impulz hormónom. Je vhodný aj na aromatickú liečbu vdychovaním. Jadrá vlašských orechov zachovávajú zdravie, a jeho preventívne účinky  pred srdcovými chorobami a chorobami obehového systému sa intenzívnejšie uplatňujú aj v oleji z orecha. Znižuje hladinu cholesterolu, tvorbu krvných zrazenín a riziko vzniku trombózy. Oleju z orecha privlastňujú aj účinky na oneskorenie  vývinu Alzheimerového ochorenia a antipyretické účinky.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *