• Nezaradené
  • 0

Mäta pieporná

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Mäta pieporná patrí medzi najznámejšie liečivky. Pestuje sa takmer po celom svete. Jej príbuzné sú mäta dlouholistá a mäta vodná. Je to mrazuvzdorná byllinná trvalka. Dorastá do výšky osemdesiat centimetrov a neobmedzene sa rozrastá všade okolo.

❀ Vonkajšie použitie mäty: Hlavnou zložkou, ktorú mäta obsahuje je mentol, ktorý vyvoláva pocit chladu a znecitlivuje, čím sa strácajú nepríjemné pocity ako svrbenie, mierna bolestivosť a podráždenie. Pri vonkajšom použití je teda výborná ako odvar na výplachy pri bolestiach zubov a ďasien, pričom spríjemňuje a čistí dych. Čerstvé mätové lístky je možné pridať do vody na kúpeľ, pretože má osviežujúce účinky.
❀ Vnútorné použitie mäty: Najväčšie uplatnenie u mäty je pri všetkých druhoch žalúdočných ťažkostí, uvoľňuje kŕče, zlepšuje žalúdočnú nevoľnosť pri opici, zastavuje vracanie, lieči koliky a choroby čriev, zlepšuje chuť do jedla, tíši bolesti pri podráždenom žlčníku či žlčových kameňoch, celkovo zlepšuje vylučovanie žlče a posilňuje celú nervovú sústavu, má mierne afrodiziakálne účinky. Veľmi dobrá je kombinácia mäty s ďalšími liečivkami. Posilňuje preventívne pôsobenie lipového čaju, spoločne so saturejkou pomáha pri impotencii a frigidite, s rozmarínom zlepšuje telesnú i duševnú kondíciu.

❀ Čajová zmes pri žalúdočných problémoch: 1 diel mäty, 1 diel medovky, 1 diel vňate z repíka, 1 diel vňate z benediktu. Dve lyžice zmesi zalejeme pol litrom vriacej vody a necháme prikryté pätnásť minút lúhovať. Precedíme a pijeme nálev 3x denne pol hodiny pred jedlom. Nálev si pripravujeme denne čerstvý!

Použitie
❀ Tlmí a odstraňuje kŕče, zvlášť v tráviacom trakte
❀ Zmierňuje nadúvanie
❀ Pôsobí dezinfekčne
❀ Povzbudzuje vylučovanie tráviacich štiav, najmä žlče

Užívanie mäty je neškodné, môžeme ju používať dlhodobo v čajových zmesiach. Pokiaľ ju však pijeme samostatne, je dobré kúru každých desať dní na týždeň prerušiť.
✮ Nepretržité užívanie mätového čaju môže viesť k poruchám krvného obrazu! ✮

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *