Nádcha, alergia – ako odstrániť upchávanie nosa?

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

 

Každý z nás pozná ten pocit: upchatý nos nám bráni vo voľnom dýchaní, v pokojnom spánku, v oddychu, môže viesť ku krvácaniu z nosa a ani komunikácia s upchatým nosom nie je jednoduchá. Lekári nestačia zdôrazňovať, že v prvom rade musíme odstrániť upchávanie nosa, aby sme mohli predísť komplikáciám pri zápaloch ucha. Takže aj liečba zápalu uší sa začína v nose. Existuje taký účinný a bezpečný medikament, ktorým vieme tento problém zvládnuť?

Nech je reč o upchatí nosa spôsobené vírusmi, baktériami alebo alergiou, základný mechanizmus je ten istý: cievky nosnej sliznice sa zduria a vnútorné steny nosa zhrubnú. Účinné látky využívané na liečbu týchto príznakov odstraňujú tento opuch – pokiaľ možno čo najrýchlejšie a najšetrnejšie.

Výber použiteľných účinných látok na zúženie ciev nosnej sliznice je široký: napr. xilometazol, tramazolin, oximetazolin. V lekárňach je široký výber nosných kvapiek alebo sprejov dostupných bez lekárskeho predpisu, ktoré obsahujú niektorú zo spomínaných účinných látok.

Používanie nosných kvapiek alebo sprejov s účinnými látkami na zúženie ciev podľa potreby, avšak nanajvýš 2-3 -krát denne, Vám môžu priniesť rýchlu a dlhotrvajúcu úľavu.

Nie je však jedno v akom koncentrovanom stave obsahujú účinné látky tieto prípravky. Dohliadajme, aby sme pre deti kupovali prípravky vhodné pre ich vekovú kategóriu, pretože koncentrácia účinných látok v týchto prípravkoch  je zodpovedajúca ich veku. A nezabúdajme, že nosné kvapky alebo spreje s účinnými látkami na zúženie ciev nosnej sliznice sa neodporúča deťom podávať dlhšie ako 5 dní. V  tomto prípade by sme mohli dosiahnuť opačný účinok než čo sme chceli: čiže opuch nosnej sliznice môže prepuknúť znova a môže sa zhoršiť aj prechodnosť nosnej dutiny. V prípade, že u dieťaťa nie je zlepšenie stavu po troch dňoch od začatia liečby, tak navštívte lekára!

Liečivá používané na nosnú sliznicu obsahujú popri účinných látkach aj mnoho pomocných látok.

Výhodou je, ak pomocné látky sú šetrné k nosnej sliznici, nedráždia a nevysúšajú ju. Klinické testy potvrdzujú, že obsah konzervačných látok v nosných sprejoch a kvapkách záporne vplývajú na stav sliznice horných dýchacích ciest.

Výber prípravkov bez konzervačných látok je správnym rozhodnutím, avšak v prípade týchto prípravkov je veľmi dôležitá mikrobiologická ochrana, ktorú zabezpečuje samotné balenie, ale opatrenia musíme robiť aj my: jeden nosový sprej by mala používať jedna osoba, nedávajme ju z jedného nosa do druhého, aby sa zabránilo rozšíreniu infekcie!

V prípade prípravkov bez konzervačných látok si na fľaštičku poznačte dátum rozbalenia, pretože na základe priložených letákových informácií sa tieto liečivá môžu používať iba určitú dobu.

Moderné výskumy potvrdzujú už dávno známu skutočnosť, že použitie čistej morskej vody je mimoriadne prospešné v prípade upchatého nosa. Morská voda prírodného pôvodu svojim “ vymývacím účinkom”  rozpúšťa nadbytočný hlien ako aj  patogény a zároveň ich aj odstraňuje, znižuje zápal a ochraňuje výstelku dýchacích ciest.

Jedným z kritérií šetrných nosných sprejov je , že neobsahujú destilovanú vodu ale slanú, morskú vodu.

Ak by sme si mali vybrať medzi nosným sprejom a kvapkami do nosa, tak si zvoľme nosný sprej, pretože streknutím rovnomernejšie rozptýlite účinné látky na nosnú sliznicu ako z kvapiek do nosa.

Ideálnou kombináciou na liečbu neústupného upchatia nosných dutín môže byť – na domácom trhu liečiv ešte novým produktom – nosný sprej, ktorý svojim unikátnym spôsobom spája v sebe jemnú účinnosť morskej vody a zmršťujúce účinky xilometazolinu.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

1 Response

  1. Paola píše:

    Mila Moni a spol :-)moc Vam preji at Vas bacil nedostane na laktopy, tak jako nas vsechny a sire okoli….Tymianek taky pouzivame a je uzasnyyyy.Jeste mohu do nosanku doporucit prirodni kapky Tonasol s tee tree olejem a taky nedam dopustit na Vincentku ve spreji.A pro nas rodicove je skvele medvedi mleko – rum s mlekem ohrat a dostatek mediku :-)Spim po nem jak medved :-))))Zdravi Vas Lucie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *