O Candide

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Kandidóza

Rozmnožovanie sa plesní závisí od životných podmienok v akých žije. Množstvo plesní candida v zdravom tele podstatne ovplyvňuje množstvo tráviacej šťavy a prirodzená mikroflóra črevného traktu a pohlavných orgánov (predovšetkým vo vagíne). Pokiaľ sa však zložitá ekologická rovnováha črevného systému naruší, pleseň sa môže začať náhle premnožovať.

Pomocou enzýmov a vlákien napáda sliznicu čriev, čím poškodzuje trávenie  a vstrebávanie sa živín.  Na rozmnožovanie využíva živiny a vitamíny a spolu s vytvoreným alkoholom a inými toxickými látkami poškodzuje pečeň a nervový systém. Toxíny a protilátky môžu narúšať imunitný systém, čím môžu vyvolávať imunologickú nedostatočnosť a prílišnú alergickú citlivosť. Pre tento stav je charakteristická chronická únava, pocit ako po opici, zažívacie ťažkosti a zmeny nálady. Všeobecné príznaky, ktoré môžu spôsobovať aj iné základné choroby, sa môžu voľne kombinovať v závislosti na zdravotnom stave jedinca. Na zistenie správnej diagnózy je nevyhnutné vyšetrenie u odborníka.

Náchylnosť  na kandidózu vyvoláva hlavne stravovanie bohaté na rafinované sacharidy a chudobné na vlákniny a vitamíny. Okrem toho (bežným lekársky vyšetrením sa nedá preukázať) poruchy pečene a trávenia, výživová alergia, zvýšená psychická záťaž, cukrovka, nedostatočná obranyschopnosť organizmu, ale aj imunitu potláčajúce a proti vredové lieky, užívanie antibiotík a steroidov.

Ak máte podozrenie na kandidózu, navštívte odborníka a držte sa všetkých jeho odporúčaní. Keďže ochorenie je mnohostranné a jeho priebeh je chronický, jej liečenie by malo zahŕňať všetky faktory. Cieľom liečby by nemalo byť iba zničenie premnožených plesní ale aj obnovenie mikroflóry čriev, trávenia a celistvosti črevnej sliznice, ako aj posilnenie imunitného systému a stimulácia detoxikačných orgánov.

Nech je diagnóza akákoľvek, jej liečba si bude vyžadovať váš čas, vašu vytrvalosť a sebaovládanie. Výlučne dodržanie týchto vám zaručí úspešnú liečbu. Diéta je síce dôležitá ale nie je postačujúca.

Pleseň sa predovšetkým živí so sacharidov a práve odobratím pre ňu dôležitých živín sa dá znížiť počet baktérií. Protiplesňových diét je mnoho, avšak najdôležitejšie pri každej je takmer úplné vylúčenie sacharidov z jedálneho lístka, ostatné opatrenia týkajúce sa zákazov treba prispôsobiť osobitne. U väčšiny chorých je potrebné vylúčiť aj potraviny obsahujúce jednobunkové huby a mliečne výrobky, avšak kvôli riziku vzniku krížovej a mliečnej citlivosti sa treba postarať o plnohodnotný a množstvovo vyhovujúci príjem bielkovín. Náhodný obsah antibiotík v mlieku znižuje počet  “ užitočných “ baktérií.

Kandidóza sa iba diétou nevylieči. Candida je schopná dlho hladovať, jej hubové vlákna pretkávajú črevnú sliznicu a pri skromných podmienkach vo forme spóry prežívajú “ ťažké časy”. Ak neodstránime jej príčinu, pleseň Candida sa po ukončení diéty začne opäť premnožovať a často opakovaná diéta znechutí pacienta, vezme mu vytrvalosť a môže viesť k deficitným stavom. Dôkazom na potrebu všestrannej liečby je aj to, že ak diétu doplníme niektorým z účinných protiplesňových prípravkov, tak na miesto zničené plesňou priláka nových “ osadníkov”.

Dôležitým krokom v boji proti Candide je likvidácia kolónií plesne. Dnes je už dostupný taký arzenál protiplesňových liekov, ktorých užívanie si vyžaduje pravidelnú kontrolu funkcie pečene.

Existujú aj prírodné protiplesňové prípravky, ktoré svojimi protiplesňovými účinkami pôsobia aj proti iným pôvodcom ochorení. Nie sú toxické a posilňujú imunitný systém. Sem patria určité druhy mastných kyselín (napr. kyselina kapronová), cesnak (dnes je už dostupný aj výťažok z cesnaku bez zápachu), rastliny obsahujúce berberín (napr. dráč), extrakt z citrusových semienok a niektoré z esenciálnych olejov (oreganový, rozmarínový, olej z čajovníka austrálskeho atď.).

Vzhľadom k citlivosti určitých druhov plesní sa odporúča tieto prípravky kombinovať.

Baktérie tvoriace prirodzenú črevnú flóru potláčajú rozmnožovanie plesní a iné patogénne parazity. Stimulujú imunitný systém a vyživujú enterocyty- cylindrické bunky tenkého čreva.

Najdôležitejšie sú laktobaktérie a bifidobaktérie, bez ktorých by sa narušila vnútorná rovnováha ekosystému. Tieto pomáhajú aj pri ťažkostiach s kĺbmi, pri ťažkostiach s močovým alebo pohlavným ústrojenstvom ako aj v prípade užívania antibiotík a antikoncepčných prípravkov. Pri obnove črevnej mikroflóry zohrávajú dôležitú rolu aj niektoré sacharidy, ako napr. ovocný cukor, ktorý slúži ako výživa pre tieto baktérie.

Čiže pre prirodzenú obnovu črevnej flóry sú potrebné živé kultúry spomínaných baktérií, ako aj nepretržité užívanie  prípravkov s obsahom ovocného cukru. Tieto prípravky sú dnes už čoraz dostupnejšie v bio obchodoch.

Takmer každý prípad kandidózy je spojený s nejakou poruchou trávenia a poškodením črevnej sliznice. Celistvosť črevnej sliznice je nevyhnutná pri zabránení úniku infekcií z črevného traktu, ako aj pre úspešné prekonávanie infekcií. Najčastejšie odporúčanými prípravkami sú zinok, mangán, určité antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny, vitamín B5 a niektoré aminokyseliny (cysteín, glutamín).

Podpora imunitného systému si vyžaduje čo najdôslednejší prístup. Popri doteraz  spomínaných sú veľmi prospešné aj mentálna hygiena, stresové ovládanie, dostatočný a kvalitný spánok a oddych a pohyb. Optimalizáciou hladiny cukru a tukov v krvi a vyhýbaním sa toxínom z prostredia (káva, cigarety, veľkomestské ovzdušie, voda z vodovodného kohútika a pod.) môžeme zvýšiť výkonnosť na boj proti plesni.  V odôvodnených prípadoch môžu byť oprávnené aj doplnková výživa, liečivé bylinky, žľazová terapia ale aj očkovanie.

Príznaky kandidózy prebudia pacienta k neznámej alebo často odďaľovanej nutnosti detoxikácie organizmu. Popri nahromadených bežných toxínov odumreté bunky plesní vytvárajú také skládky toxínov, ktoré môžu spôsobiť aj krízové situácie. Protiplesňovú liečbu by ste mali začínať diétou trvajúcou jeden až dva týždne a detoxikáciou organizmu. Podpora nášho hlavného detoxikačného orgánu – pečene- si môže okrem diéta vyžadovať aj zvláštnu doplnkovú výživu (lipotrópy, antioxidanty a vitamín B), liečivé bylinky (semená pesterca mariánskeho, koreň púpavy, zelený čaj) ako aj fyzický zákrok (klystír, Colonová hydroterapia, pečeňový zábal, biorezonancia).

Naše obličky, ktoré svojou vylučovacou činnosťou zohrávajú rolu pri detoxikácii, pomáhajú pri zvýšenom príjme tekutín svojimi močopudnými účinkami. Aj intenzívne  potenie sa, ktoré sa vytvára počas zvýšenej fyzickej záťaži alebo počas pravidelného využívania sauny (najúčinnejšie je využívanie infrasauny), zvyšuje účinnosť detoxikácie.

Nie náhodou sme si nechali na koniec hygienu črevného traktu, pretože príčina ochorenia a hlavné útočisko plesní sa ukrýva práve tu. Na udržanie črevnej hygieny je nevyhnutný príjem vo vode rozpustných vláknin, ktoré sú schopné sa veľkoplošne viazať a  zabraňovať vstrebávaniu sa plesní, produktov látkovej premeny a odpadových produktov vylučovaných žlčou, čím odbremeňujú črevné tkanivo, pečeň a imunitný systém. Ideálnym riešením je staroveká metóda klystír alebo jej modernejšia, hygienickejšia forma a to Colonová hydroterapia. Manuálne ošetrenie  vykonávané lekárom má pozitívny vplyv na črevný tonus, sliznicu, mikroflóru, imunitný systém a funkciu pečene bez akýchkoľvek nevýhod a nepríjemností.

Nakazený človek  sa prostredníctvom všestrannej liečby zbaví nielen ochorenia, ale zlepší sa aj jeho celkový zdravotný stav, upraví sa jeho hmotnosť a metabolizmus, a čo je najdôležitejšie, stáva sa typickým životným štýlom človeka nového tisícročia uprednostňujúc udržanie telesného, psychického, duševného a spoločenského vývoja.

Ako predchádzať kandidóze?

 • Upravte si črevnú flóru!
 • Klaďte dôraz na vonkajšiu a  na vnútornú hygienu!
 • Často si vymieňajte spodnú bielizeň a uterák!
 • Len v odôvodnených prípadoch užívajte steroidy a antibiotiká!
 • Udržiavajte si imunitný systém!
 • Vyvarujte sa zbytočnému toxickému zaťažovaniu!
 • Stravujte sa zdravo a žite zdravým životným štýlom!
 • Používajte hypoalergénne a bez vonné  čistiace prostriedky, toaletný papier a hygienické vložky!
 • Snažte sa  viac o zvládanie stresu!
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

1 Response

 1. Milan píše:

  Velmi dobry clanok.Dakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *