Obličkové kamene | Sprievodca

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Tvorba obličkových kameňov je časté ochorenie. Najviac postihuje ľudí stredného veku, ale nevyhýba sa ani deťom, alebo starým ľuďom. Častý výskyt súvisí najmä s chronicky nedostatočným príjmom tekutín, s prejedaním a nedostatkom pohybu.
Močový kameň je nebezpečný tým, že môže náhle alebo postupne uzavrieť močové cesty a tak zabrániť odtoku moču z obličiek. To vážne ohrozuje činnosť obličky, zvlášť pri úplnom bolesti obličiekuzáveru močových ciest a pri pridruženom zápalu. Malý kameň môže niekedy chorý sám vymočiť, v niektorých prípadoch je ale nutné kameň odstrániť operáciou. Niektoré kamene, umiestnené v kalichu obličky, nevyžadujú operáciu. Títo chorí si ale musia byť vedomí toho, že kameň sa môže dať do pohybu a tým vyvolať náhlu prekážku v odtoku moču. Takýto stav je zvyčajne sprevádzaný bolesťami, vyžaduje okamžité liečenie.

Väčšina chorých s obličkovým kameňom je náchylná k tvorbe ďalšieho kameňa. Dodržiavaním následujúcich pokynov môžete toto nebezpečenstvo znížiť. Preto sa tiež vykonáva množstvo vyšetrení, medzi inými rozbor močového kameňa. Je dôležitý pre stanovenie liečebného postupu, a preto chorý musí priniesť každý vymočení kameň k lekárovi na rozbor. Liečebný postup určuje odborný lekár, zvyčajne urológ. Dôležitou súčasťou liečby je pitný a diétny režim, ktorého dôsledné dodržiavanie znižuje u väčšiny chorých riziko vzniku nového močového kameňa.

DODRŽIAVANIE PITNÉHO REŽIMU

 • Chorí s obličkovými kameňmi musia predovšetkým zabrániť tvorbe príliš koncentrovanej moču. Potrebné množstvo tekutín je určované množstvom moču, ktoré by u inak zdravého jedinca nemalo klesnúť pod dva litre za 24 hodín. To znamená, že pri zvýšenej námahe, pri nadmernom potení, pri pobyte v horúcom prostredí, pri hnačkách, musí byť príjem tekutín zvýšený aspoň do tej miery, aby sa dosiahlo potrebných dvoch litrov moču. Odporúčame, aby si chorý toto množstvo postupne sledoval, tj. Aby si najprv zmeral jednotlivé porcie moču a nespoliehal sa na nepresný odhad, najmä v uvedených kritických podmienkach. Je tiež možné opatriť si merač moču a merací valec (v predajniach zdravotníckych potrieb) a sledovať špecifickú hmotnosť moču. Tú potom udržiavať pod 1,015 g/cm3
 • Tvorba málo koncentrovaného moču musí byť stála. Možno to zabezpečiť iba pravidelným príjmom tekutín, najlepšie v dvoch až trojhodinových intervaloch, nie v nárazoch. Tiež pred spaním sa musia chorí s obličkovými kameňmi dostatočne napiť, prípadne aj pri každom nočnom močení. Len týmto spôsobom je možné zaistiť tvorbu málo koncentrovanej moči po celých 24 hodín, teda aj v noci a k ránu.
 • Hlavnou zásadou je čo najpestrejšie zloženie tekutín, čo znamená denne striedať minerálku, čaj, mlieko, nízkostupňové pivo, ovocnú šťavu a podobne (pokiaľ lekár niektorý nápoj nezakáže). Druhou zásadou je, aby polovica predpokladaného množstva prijímaných tekutín bola čistá voda bez prísad.

DODRŽIAVANIE DIÉTNEHO REŽIMU

Diétny režim sa riadi zložením močového kameňa a výsledkami odborných vyšetrení. Preto tento režim vždy upresňuje odborný lekár. Tu uvádzame len všeobecné zásady. Základným odporúčaním je striedma a pestrá strava. Podľa skladby odporúčame určité úpravy jedálnička, ktoré vo väčšine prípadov ani toľko neobmedzujú, ako skôr odstraňujú určité diétne zlozvyky.

Kamene zo šťavelanu vápenatého (kalciumoxalátové)

 • Chorým odporúčame znížiť príjem živočíšnych bielkovín na 100 až 200 gramov denne (týka sa to mäsa, mäsových výrobkov, údenín, hydiny, rýb, vnútorností). Ukázalo sa, že väčšina chorých s obličkovými kameňmi je mäso či výrobky z mäsa až trikrát denne. Pritom živiny zvyšujú množstvo všetkých kamenotvorných látok v moči.
 • Ďalej odporúčame striedmy príjem alebo čiastočné obmedzenie potravín s vysokým obsahom šťaveľanov, tj. špenátu, rebarbory, cvikly, fazule, čiastočne aj mrkvy, hrozna, čučoriedok, pomarančov a grepov. Tiež obyčajný čaj, najmä silný, kakao a čokoláda sú výdatnými zdrojmi šťaveľanov. Je dokázané, že čaj môže byť hlavným zdrojom šťaveľanov v potrave. Tiež z vitamínu C sa v tele vytvárajú šťaveľany, jeho denné dávky by preto nemali presiahnuť jeden gram.
 • Príjem vápnika by sa mal udržiavať na striedmej hranici 600mg denne, čo zodpovedá približne 0,5 litra mlieka (jogurt 100g zodpovedá 0,2 l mlieka, tavený syr 100g = 0,3 l mlieka, tvrdý syr 100g = 0,5 l mlieka, ementál 100g = 1 l mlieka). Ak neznášate mliečne výrobky, potom môžete dodať vápnik v minerálnych vodách, najvhodnejšie sú Gemerka, Magnesia, Salvator. Mliečne výrobky či minerálky odporúčame podávať spolu s hlavnými jedlami v priebehu celého dňa, to znamená odporúčanú dávku rozdeliť do niekoľkých menších dávok. Ďalšie obmedzenia vápnika v strave je u väčšiny chorých nevhodné a môže ich odporučiť len odborný lekár. Akákoľvek prísnejšie obmedzenia vápnika v strave musí byť súčasne sprevádzané prísnejším obmedzením šťaveľanov a naopak.
 • Odporúčame striedmo soliť (obmedziť presolené potraviny, nepoužívať soľničku)
 • Nevhodné je väčšie množstvo alkalických minerálnych vôd (Cigeľka).
 • Príjem ovocia a zeleniny (mimo vyššie uvedené) je bez obmedzenia.
 • Nutný je pravidelný príjem vlákniny (najlepšie ku každému jedlu, inak aspoň 1-2x denne).
  a) ovocie a zelenina, okrem tých, ktoré neodporúčame z dôvodu zvýšeného obsahu šťaveľanov
  b) otrubová vláknina – ovsené vločky, pšeničné vločky, kukuričné vločky, celozrnný chlieb a otrubový chlieb.

Kamene z kyseliny močovej

 • Chorí s týmito kameňmi by mali obmedziť potraviny, ktoré obsahujú zvýšené množstvo tzv. purínových látok: vnútornosti, ryby, strukoviny, mäsové výťažky, mäso a údeniny, najmä tučné, ďalej huby, nadmerne tučné potraviny a alkoholické nápoje.
 • Moč týchto pacientov býva veľmi kyslá. Preto v ich diéte majú prevažovať potraviny, ktoré podporujú vznik zásaditej (alkalickej) moči. Týka sa to zemiakov, všetkých druhov zeleniny a ovocia, vrátane citrónov (aj vo forme kompótov), mlieka, mliečnych výrobkov z čiernej múky.
 • Často sú títo pacienti tuční, a preto by mali mať diétu s nižšou kalorickou hodnotou, popr. priamo redukčnú, aby ich telesná hmotnosť (váha) zodpovedala výške a pohlaviu.
 • Vhodné nápoje pri týchto močových kameňoch sú alkalické minerálky (Bílinská a Mattoniho kyselka, Fatra). Pivo je pre týchto chorých menej vhodné pre všeobecne vysokú kalorickú hodnotu, obsah alkoholu a mierne okysľovanie moči.

Spomalenie rastu, alebo úplné zastavenie tvorby obličkových kameňov, má údajne podporovať čaj z čakanky obyčajnej, alebo citran draselný (Potassium citrate). Záleží však na type obličkových kameňov. Rozhodnutie o užívaní sa odporúča konzultovať s lekárom.

Čakanka obyčajná je svetlo kvitnúca rastlina, rastúca okolo ciest. Z ich usušených kvetov sa pripravuje čaj, ktorý má rozpúšťať obličkové kamene. Čaj sa pripravuje preliatím troch kávových lyžičiek usušených kvetov 1/4 litrom vriacej vody. Potom sa čaj nechá vylúhovať 10 minút. Údajne sa má piť ráno po dobu asi jedného mesiaca.

 

Autor: MUDr. Radim Kočvara, CSc
Vydal: Ústav zdravotní výchovy, Praha, 1984

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

1 Response

 1. Aritonang píše:

  Ďakujem, Erik, za komente1r. Čerstve9 likmoetve9 listy a galangal kfapite napr. v Seoul Plaze (Bajkalske1 5/C, za pumpou Slovnaft). Ďalej, ak by ste mali ze1ujem aj o ine9 thajske9 ingrediencie, na Ferienčedkovej 2 je priamo thajske1 predajňa Naam, podľa on-line shopu by mali mať galangal a likmoetve9 listy minime1lne mrazene9. (Ja, napredklad, použedvam aj sušene9, me1m ich priamo z Thajska )Som rada, že sa zaujedmate o thajskfa kuchyňu, v najbližšej budfacnosti uverejnedm ďalšed thajskfd recept, ope4ť veľmi jednoduchfd a chutnfd.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *