Selén

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Hoci je selén už dávno známym stopovým prvkom, rozpoznávanie jeho významu sa dostalo do popredia iba v posledných rokoch. Mnohé výskumy potvrdzujú, že je jednou z najdôležitejších súčastí obranného systému. Od potvrdenia jeho úlohy v predchádzaní chronických ochorení vieme, že jedným z najrizikovejších faktorov mnohých ochorení je nízky príjem selénu.

Selén môžeme nájsť v pôde, avšak kvôli intenzívnej chemikalizácii je jeho koncentrácia odlišná s výrazným poklesom. Aj Slovensko patrí medzi štáty Európy s nedostatkom selénu. Niektoré sociálne skupiny patria výslovne do kategórie ohrozených  práve kvôli nedostatku selénu. Sem patria ľudia s dlhodobými diétami, nezdravo sa stravujúci, starší ľudia trpiaci nechutenstvom, fajčiari apod.

Selén je jedným z najdôležitejších antioxidantov. Jeho nedostatkom sa znižuje obranyschopnosť organizmu voči škodlivému množstvu uvoľneným voľným radikálom. Následkom čoho je zhoršovanie všetkých tých chronických ochorení, ktoré preukázane spôsobujú voľné radikály práve v stave nedostatku selénu.

Selén má dôležitú preventívnu úlohu pri srdcovo-cievnych chorobách. Potvrdili sa aj jeho preventívne účinky nádorových ochorení, pretože v organizme znižuje škodlivé účinky ťažkých kovov. Selén podávaný vo vyhovujúcom množstve má za následok aj iné pozitívne zmeny v organizme.

V stave nedostatku sa preto odporúča potrebné denné množstvo selénu dopĺňať vyhovujúcimi prípravkami s obsahom selénu. Je dôležité si zapamätať, že pridaním niektorých vitamínov (E, C, B6) ako aj zinku a beta-karotínu  sa môže zvýšiť antioxidačný účinok selénu. Zdôrazniť treba aj to, že selén sa nie v každej forme vstrebáva v organizme rovnako. Prípravky organických zlúčenín s obsahom selénu sú vysoko biologicky účinnejšie.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *