• Nezaradené
  • 0

Skutočne znižujú probiotiká škodlivé účinky antibiotík?

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Už vieme, že musíme byť veľmi opatrní v prípade užívania antibiotík. Dôvodom tohto sú obrovské škody spôsobené v imunitnom systéme  nášho organizmu (hlavne užívaním širokospektrálnych antibiotík) a môže trvať aj roky kým sa náš organizmus vráti do normálnych koľají.

Ak nám náš lekár predpíše antibiotiká aj na menej závažné ochorenie, tak je potrebné sa uistiť, či tie antibiotiká sú naozaj nevyhnutné. Podľa štatistík je každý tretí lekársky predpis obsahujúci antibiotiká zbytočný, pretože dané ochorenie je ľahko liečiteľné aj z troškou oddychu a vyležaním.

Samozrejme v prípade ak je užívanie antibiotík nevyhnutné, tak je vhodné nasadiť probiotiká vzhľadom k tomu, že tieto baktérie zabraňujú premnoženiu kvasinky candida vplyvom antibiotík.

Skupina vedcov skúmala skupinu 150 detí, ktoré aspoň 48 hodín užívali širokospektrálne antibiotiká. Jedna skupina detí dostávala probiotiká dvakrát denne, kým druhá skupina detí dostávala placebo (liečivo neobsahujúci účinnú látku). Vedci pritom pravidelne testovali u detí prítomnosť plesne kandida. Po týždni u detí užívajúcich probiotiká bol preukázaný podstatne nižší rozsah premnoženia sa kvasinky candida. Mali o 34,5% menšiu šancu na nákazu spôsobenú kvasinkou candida. Navyše ako výskum pokračoval, tak sa nepretržite zvyšovala aj percentuálna odolnosť voči infekcii. Výskumný tím teda dospel k záveru, že probiotiká sú schopné zabrániť premnoženiu kvasinky candida v gastrointestinálnom trakte (v žalúdku a v črevách), ktoré spôsobuje užívanie antibiotík.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *